Uusi hallitus valittu ja jalostustoimikunta nimetty

26.7.2020

Eturivissä Piia Aaltonen, Sanna Samio-Karine, Soile Sainio ja Mira Kares-Nyman. Takarivissä Julia Vanhapaasto, Lasse Myllylä ja Merja Huuskonen. Kuva: Maarit Mikkonen

Vuosikokous nimesi lauantaina 25.7.2020 yhdistyksen uuden hallituksen. Puheenjohtajana jatkaa edellisen vuoden tapaan Lasse Myllylä

Hallituksessa jatkavat kaksivuotiskauttaan Jone Järvi ja Julia Vanhapaasto. Omasta pyynnöstä eronneen Ina Mäntysen tilalle jäljelle jääväksi kaudeksi valittiin Sanna Samio-Karine.

Erovuoroisista jäsenistä Soile Sainio ja Merja Huuskonen valittiin uudelle kaksivuotiskaudelle ja uutena vahvistuksena hallitukseen valittiin Pirkko Vuorilehto. 

Hallituksen 1. varajäseneksi valittiin Piia Aaltonen, joka jatkaa yhdistyksen rahastonhoitajana, ja 2. varajäseneksi Mira Kares-Nyman. 

Hallitus järjestäytyi heti vuosikokouksen jälkeen. Soile jatkaa yhdistyksen sihteerinä ja Sanna valittiin varapuheenjohtajaksi sekä tapahtumakoordinaattoriksi. Hallituspaikkansa jättänyt Jenni Merivirta jatkaa toistaiseksi aluekoordinaattorina. Jäsensihteerinä jatkaa edellisessä hallituksessa varajäsenenä ollut Heli Varvio. 

Hallitus nimesi uuden Jalostustoimikunnan. Puheenjohtajaksi valittiin Sari Ojansuu ja Jalostustoimikunnan jäseninä jatkavat Sanna Samio-Karine ja Julia Vanhapaasto sekä asiantuntijajäsenet Auli Kiminki, Päivä Eerola ja Eeva Teräväinen. Uusiksi jäseniksi nimettiin Mira Kares-Nyman, Sari Polvinen ja Soile Sainio. Jalostustoimikunta järjestäytyy myöhemmin. 

Puodin väliaikaisena hoitajana jatkaa Soile Sainio, mutta Puoti kaipaa edelleen uutta hoitajaa! Lisäksi yhdistys kaipaa joukkoihinsa Nettivastaavaa, jonka tehtäviin kuuluu mm. kotisivujen ja Facebook sivun sekä keskusteluryhmän ylläpito. Yksin tätä hommaa ei tarvitse tehdä, sillä apukäsiä on tarjolla. Mikäli koet, että voisit olla juuri oikea henkilö täyttämään jomman kumman näistä paikoista, ota pikaisesti yhteyttä yhdistyksen osoitteeseen heeler.yhdistys(at)gmail.com.