Hulda rally-tokon rotumestari 2019

22.12.2019

Lancashire heelerien rally-tokon rotumestaruudet ratkottiin 15.12.19 Turussa, Turun Seudun agilityurheilijoiden järjestämien kisojen yhteydessä. Tuomarina toimi Fiia-Maria Kivioja.

MEStariluokassa Hulda, Coppercoat’s Ursa Minor Heel, teki hyväksytyn tuloksen 78 pisteellä ja lunasti paitsi RTK4 -koulututustunnuksen, myös Rotumestari 2019-tittelin. Rotumestaruuskisassa toisena oli Winha, Coppercoat’s Karat Heel, jolle AVOimessa luokassa hyväksytty tulos pistein 86 ja koulutustunnus RTK2. Molempien koirien ohjaajana ahkeroi Sanna Samio-Karine. Paljon onnea Sanna!

Kiitos kisapaikalla yhdistyksen puolesta ahkeroineille Maarit Mikkoselle ja Soile Sainiolle.

Toivottavasti vuoden 2020 syksyllä näemme lajin rotumestaruuksissa enemmän kilpailjoita, jotta osallistumiskynnys olisi mahdollisimman matala, tullaan mestaruus ratkomaan yhdistyksen omien epävirallisten kisojen yhteydessä.